wtorek, 23 grudnia 2014

Sieci neuronowe a ludzki mózg









Rozwój nauki pędzi w niewyobrażalnym tempie. Ostatnie badania dowiodły,  że najnowsza generacja komputerowych sieci neuronowych rozpoznaje obrazy równie dobrze, jak robią to mózgi naczelnych. Fakt, że modele w odpowiedni sposób prognozują odległości pomiędzy konkretnymi obiektami w sieci neuronowej i trafnie przewidują odpowiedź neuronów jest zdecydowanie krokiem milowym w nauce. Rozumiejąc w jaki sposób działa mózg, pozwala nam stworzyć sztuczną inteligencję oraz opracować nowe techniki leczenia zaburzeń widzenia. Już w latach 70-tych XX wieku zaczęto tworzyć pierwsze takie sieci neuronowe, jednak czegoś im brakowało. Analitycy stwierdzili, że do ostatnich sukcesów w tej dziedzinie przyczyniły się: istotne zwiększenie mocy obliczeniowej układów scalonych i wykorzystanie do obliczeń procesorów graficznych. Przede wszystkim współcześnie posiadamy dostęp do olbrzymich zestawów danych, z których korzystają algorytmy obliczeniowe i na których sztuczne „mózgi” się uczą. Takie zestawy danych zawierają setki tysięcy fotografii, z których każda została opisana przez różne osoby, przeróżnymi i coraz bardziej szczegółowymi treściami.

piątek, 10 października 2014

Wielka Pacyfistyczna Plama Śmieci



Za sprawą prądów morskich, miliony ton plastiku, śmieci i innych odpadów dotarły w jedno miejsce tworząc tzw. Wielką Pacyfistyczną Plamę Śmieci. Rozkładające się masy plastiku zabijają tysiące zwierząt rocznie. To "morskie wysypisko" znajduje się w północnej części Oceanu Spokojnego, między Kalifornią a Hawajami, zajmuje obszar większy od całej Francji, waży blisko 3,5 mln ton i wciąż rośnie. "Wyspa" ta została odkryta przez Charlesa Moore'a już w 1997 r. jednak za sprawą wielokrotnie nagradzanego dokumentu Angeli Sun pt. "Plastic Paradise" znowu zaczęło robić się wokół niej głośno.  Najgorszy jest fakt, że trujące substancje połączone z fragmentami piasku tworzą pewnego rodzaju zawiesinę, która zabija olbrzymią ilość organizmów żyjących w morzu. W tej sytuacji nie można powiedzieć, że "czas leczy rany", wręcz odwrotnie, jest coraz gorzej. Ostatnia fala tsunami (powstała po trzęsieniu ziemi w Japonii w 2011 r.) zabrała ze sobą kolejny transport śmieci. Wody oceanu co prawda, co jakiś czas wyrzucają na ląd część śmieci, jednak znaczna ich ilość pozostaje w środowisku wodnym, przez co zanieczyszczone odpady dostają się do żołądków ryb. Zwiększa to ryzyko istotnego zmniejszenia ich populacji. Istnieje dużo pomysłów, które miałyby zapobiec rozwojowi tego zjawiska, jednak jak na razie żadne z nich nie znalazło odzwierciedlenia w konkretnym działaniu.

poniedziałek, 11 sierpnia 2014

Toksyny zniszczą nam mózg

toksyny
Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda zauważyli coraz poważniejsze zagrożenia wynikające z wpływu toksycznych substancji chemicznych na rosnącą liczbę zaburzeń neurologicznych u dzieci, m.in. autyzm, ADHD i dysleksję. Dotychczas, znanych było pięć przemysłowych środków chemicznych, powodujących zaburzenia rozwoju mózgu. Nowe badania poszerzyły tę listę o kolejnych sześć substancji: mangan, fluorki, dwa rodzaje pestycydów (chloropiryfos i DDT), rozpuszczalnik - czterochloroetylen i polibromowane difenyloetery. Mangan wpływa na ograniczenie zdolności intelektualnych i motorycznych, rozpuszczalniki są związane z nadpobudliwością i agresywnymi zachowaniami, a niektóre rodzaje pestycydów powodują zaburzenia funkcji poznawczych. Naukowcy ostrzegają, że lista neurotoksyn może być jeszcze dłuższa i w niedługim czasie może dojść do tzw. "cichej epidemii", która spowoduje u ludzi zaburzenia zachowania, opóźnienia rozwoju i zaburzenia funkcji społecznych.

Niewykorzystany potencjał

miedź
Nie od dziś wiadomo, że kraje bogate w złoża naturalne, to kraje o wysokim potencjale gospodarczym. Realny stan gospodarki zależy jednak od tego, w jaki sposób ten potencjał się wykorzystuje. Polska, oprócz gazu łupkowego, posiada również złoża złota i miedzi.  Według pojawiających się informacji, na terenie Bytomia Odrzańskiego (w woj. lubuskim) znajdować mogą się gigantyczne złoża miedzi. Na obszarze o powierzchni 171 km2 znajdować się może nawet 8 milionów ton miedzi, której wartość szacuje się na ok. 800 milionów złotych.  Koncesję na poszukiwanie miedzi Ministerstwo Środowiska przyznało jednak kanadyjskiej firmie Leszno Copper. Podobno złożyła ona najlepszą ofertę. Kanadyjczycy są też zainteresowani wydobyciem złota. Po wstępnych badaniach stwierdzono, że w rejonie Dolnego Śląska może być nawet 100 ton cennego surowca i może on być warty nawet 6 miliardów dolarów.

sobota, 9 sierpnia 2014

Chińska misja kosmiczna

rakieta-kosmos
Chińskie władze ogłosiły kolejną misję w kosmos, podczas której próbnik wysłany na Księżyc ma powrócić na Ziemię. Dzięki misji Chang'e-5 chińczycy mają zyskać próbki księżycowego gruntu, a przy okazji przetestować swoje najnowsze technologiczne wynalazki. Księżycowy orbiter przybył już do Centrum Wystrzeliwania Satelitów w prowincji Syczuan. Będzie on miał za zadanie krążyć wokół księżyca dopóki próbnik nie pobierze gruntu, a następnie asekurować go przy powrocie na ziemię. Dla Chin rozwój programu kosmicznego ma nie tylko znaczenie naukowo-techniczne. Istotne jest też podłoże ideologiczne – ukazanie rosnącej potęgi państwa (post?)komunistycznego.

środa, 6 sierpnia 2014

Skąd tyle światła?

słońce, światło, gwiazda
Podczas najnowszego spisu obiektów kosmicznych zauważono, że różnica pomiędzy ilością światła, a obiektów je wytwarzających jest ogromna. Skąd pochodzi ten nadmiar? Największymi źródłami ultrafioletu są kwazary, a pochodzące z nich światło jonizuje wodór znajdujący się w przestrzeni międzygalaktycznej. Obserwując ile gazu zostało zjonizowane, można obliczyć, jak dużo światła UV było do tego potrzebne. W 2012 roku znaleziono znacznie mniej źródeł światła niż powinno ich być. Po przeprowadzanych badaniach okazało się, że zjonizowanego gazu jest 5-krotnie więcej niż gdyby był on jonizowany przez znane nam źródła. Co niepokojące, zjawisko to ma miejsce w stosunkowo niedalekich odległościach od Ziemi, w dalszych częściach wszechświata ilość zjonizowanego gazu odpowiada ilości źródeł promieniowania. Naukowcy przypuszczają, że gaz może być jonizowany przez ciemną materię. Istnieje też taka możliwość, że w niedalekiej przestrzeni kosmicznej istnieją ciała, o których istnieniu nie mamy pojęcia…